مجلس نشینان خوزستان مظلوم
نمایندگان خوزستان در مجلس برای خوزستان مظلوم چه کرده اند ؟ 
قالب وبلاگ

اهواز با ۹۵ کاندیدا بیشترین داوطلبان نامزدی نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خوزستان را دارد این درحالی است که از این تعداد، سه نفر به مجلس راه خواهند یافت.


اسامی کاندیداهای اهواز عبارتست از:

مهدی داغله، غلامرضا زرگر، محمد عساکره، منوچهر شمس سولاری، سید جعفر منصوری منش، حسین یرفی، بابک آلا، محمد امین چلداوی، علی حزباوی، حسین حیدری، آرش زنگنه، علیرضا عباسی، سیدمهدی موسوی، سعید آذرشب، مرتضی ابراهیمی راه، سیدحمزه علی حسنی شهیدی، حمید زنگنه، عبدالرحیم سعید سبحانی، هوشنگ شیرمردی، محمدجعفر فلسفی، پرستو محمدی، سیاوش آزاد، سلیمان اسکندری راد، آذر زمان‌پور، ابراهیم سلیمی، محمد حویزاوی، امین حنایی اهواز، عبدالرحمن جباری، محمدتقی ستایش کیا، حسین طاهری، رامی علاسوند مقدم، مسعود گذاری، شهرام محمدیان، جعفر موسوی، پرویز میرزایی، غلامرضا نوری ممبینی، خیریه نیسی، منوچهر ولی‌زاده، سمیه آرام، سیدرضا مروج آل علی، مریم ابریشم کار، فیصل اسبحی، غلام حسن اورکی، حسن بدوی، سیدشریف حسینی، شکرالله حاجیوند، علیرضا دادگری‌نژاد، لاله سادات اصل، عباس سرخیلی، شهلا سعدونی‌نژاد، سیدکریم سعیدی، کریم سواری، ناصر سواری، ناصر سودانی، ثمر شریفی، محمد عچرش، محسن عیدی‌زاده، سیدمالک لطیفیان، عباس محکی‌زاده، حمیدرضا مردانی، سیداحمد موسوی، خدیجه میرسالاری، محمد مهر دوست، محمدرضا نیله چی، میثم آذر سا، محمد آگنه، مجتبی آزادی اردکانی، علی اصغر ارسطو، پرویز اسپی‌پور، بهمن بهادری، سید فرج پور فرجی، مجتبی رشیدی، شبیب جویجری، رضا حویزاوی، عادل حیدری، عبدالامیر ساعدی‌نیا، قربان علی سعادت‌نیا، جمشید سلحشور، علی سلیمانی، مالک سواری، سعید شاکریان، یونس شجاعی برجویی، غلامرضا شنبدی، سیدمحمد حسن شیخ‌السلام، فریدون قنواتی، اسکندر لطفی‌زاده، محمد حسین محمودی، زهره مختارزاده، سیدشکرالله موسوی، عبدالمجید موسوی، هدایت ممبینی، غلامرضا نری می‌سایی، حسین نظری کوران و فاطمه مکروح‌زاده.از این لیست ۹۵ نفره داوطلبان کاندیداهای نمایندگی اهواز در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی حدود ۱۰ یا ۱۲ نفر چهره‌های شناخته شده هستند و رقابت انتخاباتی اهواز عملا میان ۱۰ تا ۱۲ نفر است (سید مهدی موسوی، حمید زنگنه، محمد جعفر فلسفی، محمد حویزاوی، سید شریف حسینی، ناصر سودانی، سید احمد موسوی، شبیب جویجری، قربان علی سعادت‌نیا و جمشید سلحشور)
این طور به نظر می‌آید که مابقی ثبت‌نام کنندگان برای بررسی صلاحیت و اطلاع از وضع خود ثبت‌نام کرده‌اند و تایید صلاحیت را برای بهره‌برداری در کارهای شخصی یا اقدامات آینده خود می‌خواهند.
از آن جهت می‌توان به مسئله پی برد که مثلا با وجود اهمیت نقش حاشیه‌ها و روستا‌ها به ویژه در اهواز بسیاری از این داوطلبان در این مناطق فعال نیستند و نام و نشانی ندارند به همین دلیل احساس می‌شود که در حال حاضر قصد شرکت جدی در انتخابات را نداشته باشند.
در این شرایط احتمال برنده شدن نمایندگان فعلی زیاد است زیرا علاوه بر اینکه از توان مالی و ارتباطات بیشتری برخوردارند، گرایش سیاسی آن‌ها نیز همخوان با گرایش غالب در کشور است.
از سوی دیگر، نمایندگان فعلی اهواز به جز چند نفر، رقیب جدی ندارند، البته تمام این‌ها مربوط است به اینکه شرایط انتخابات چگونه باشد.
از میان چهره‌های شناخته شده داوطلبان، حدود ۸۰ درصد به صورت تشکیلاتی یا غیرتشکیلاتی به اصولگرا‌ها وابسته هستند؛ مابقی اعلام کردند که مستقل هستند و اصلاح طلبان نیز کاندیدایی ندارند.
آنچه در این دوره میان ثبت‌نام شدگان قابل توجه است این است که تعدادی خود را کاندیدای مستقل معرفی کرده‌اند (سید احمد موسوی، ‌ سید شریف حسینی، محمد حویزاوی، داغله، حمید زنگنه و شمس سولاری) بدون اینکه تعریفی از استقلال خود ارائه دهند. البته به نظر می‌آید هدف آن‌ها این باشد که منافع خود را از تمام گروه‌ها تامین کنند.
این در حالیست که کاندیدایی که اینگونه باشد خنثی تلقی می‌شود، عدم تعریف یک کاندیدا از خود نوعی فرصت‌طلبی است و مردم بعد از چندین بار تجربه انتخابات این مسائل را متوجه می‌شوند.
متاسفانه اکثر قریب به اتفاق کاندیدا‌ها با محافظه‌کاری حاضر به روشن کردن مواضع خود نیستند، به این ترتیب با توجه به فقدان گروه‌ها و احزاب سیاسی خواه ناخواه انتخابات در استان و اهواز به فضای قومی کشیده می‌شود بنابراین کاندیدا‌ها باید نظری نسبت به وضعیت اقوام و جایگاه آن‌ها داشته باشند اما کاندیداهای فعلی حتی وارد فضای قومی هم نشده‌اند.
به نظر می‌آید امسال نیز مانند گذشته در مناطق حاشیه استقبال بیشتری از انتخابات شود. کاندیداهای عرب در حاشیه اهواز وضعیت بهتری دارند و می‌توانند فعالیت بیشتری داشته باشند چرا که در این مناطق نقش طایفه و قبیله پررنگ است.
تعدادی از کاندیداهایی که از حوزه انتخابیه اهواز داوطلب شده‌اند شهروند اهوازی نیستند که مشخص نیست تحلیل آن‌ها برای شرکت از حوزه انتخابیه اهواز چیست.
بعضی از آن‌ها هم از هم اکنون اعلام کرده‌اند شرکت آن‌ها در انتخابات جدی نیست که شاید تعدادی از این افراد قصد دارند بعد از تایید صلاحیت در اهواز حوزه انتخابیه خود را تغییر دهند و از شهر کوچک کاندیدا شوند.
علی حزباوی و خیریه نیسی از اهواز و دکتر کاملی از شادگان کاندیداهای حزب ثقلین هستند و فلسفی نیز در دوره‌های گذشته از جامعه اسلامی مهندسین کاندیدا شده است.
با وجودی که امسال ۱۰ زن برای شرکت در انتخابات کاندیدا شده‌اند اما به جز خیریه نیسی که در دوره‌های گذشته نیز شرکت داشت هیچکدام از زنان داوطلب در این دوره شناخته شده و قوی نیستند و از لحاظ سیاسی و اجتماعی پایگاهی ندارند.

* شوشتر؛ عرصه کاندیداهایی از همه طیف‌های سیاسی
شهرستان شوشتر با دو حوزه انتخابیه، شوشتر به عنوان حوزه انتخابیه اصلی و گتوند به عنوان حوزه انتخابیه فرعی، در روزهای ثبت نام دارای شرایط متفاوتی بود. برخی از کاندیدا‌ها مانند سهراب گیلانی در واپسین ساعات ثبت‌نام در روز نخست در وزارت کشور ثبت‌نام کرد و نماینده فعلی شهرستان‌های شوشتر و گتوند نیز پس از دو روز از گذشت ثبت نام‌ها در وزارت کشور خود را به قطار شلوغ انتخابات شوشتر رساند.
از میان کاندیداهای مجلس از حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند می‌توان به سهراب گیلانی (اصولگرا)، حجت‌الاسلام سادات ابراهیمی (مستقل)، سرهنگ الیاسی، علی بنی‌عگبه، ابوالقاسم شمس‌آبادی، محمد حسن نجار، فریدون فرهادی، غلامرضا بهداروندیانی، غلامرضا شیرالی، محمد کمال سودمند، موسی ظهیری‌نژاد، دکتر فتوحی، قنبری، سعیدی رادفر و خانم‌ها کیان‌پور و منجزی اشاره کرد.
با توجه به اینکه شوشتر شهری شهید پرور و دارای لقب دارالمومنین است احتمال رای آوردن سهراب گیلانی به دلیل سوابق درخشان در هشت سال دفاع مقدس پس از جنگ در کشور و سوابق اجرایی درخشان در سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بسیار زیاد است البته نماینده فعلی شهرستان‌های شوشتر و گتوند نیز به دلیل فعالیت زیاد در خدمات‌رسانی به روستاهای شهرستان دارای رای‌های خاموش زیادی است که در این باره نمی‌توان اظهار نظری قاطع کرد.
بر این اساس زیر پوست شهرهای شوشتر و گتوند تحرکات بسیار زیادی در حال اتفاق است و برخی از کاندیدا‌ها حتی محل تاسیس ستاد انتخاباتی خود را نیز را در نظر گرفته و در حال مذاکره برای تاسیس سایت و... هستند.
در این بین، وجود افراد نا‌شناس در بین کاندیداهای مطرح بسیار ابهام برانگیز است و همین مسائل باعث تردید برای مردم می‌شود.
البته در شهرستان‌های کوچک به ویژه شوشتر و وگتوند مردم به افراد مورد وثوق خود رای می‌دهند و معرفی در روزهای تبلیغات تاثیر چندانی ندارد.

* اندیمشک؛ صحنه زورآزمایی ۲ رقیب
در شهرستان اندیمشک شرایط به نحوی متفاوت‌تر است. از بین کاندیداهای این شهرستان می‌توان به سید رضا موسوی‌نیا، احمد مریدی، محمد تقی صفری، صید عیسی دارایی، عبدالحسین ملکی، فریدون حسنوند اشاره کرد.
در این بین رقابت میان صید عیسی دارایی فرمانده سابق نیروی انتظامی خوزستان و فریدون حسنوند (نماینده فعلی اندیمشکی‌ها در مجلس) که هردو از کاندیدای اصولگرای انتخابات هستند بسیار زیاد است.
در این شهرستان به دلیل نامشخص بودن شرایط و رقابت تنگاتنگ نمی‌توان از کاندیدای قوی و شانس بالای انتخاب فردی خاصی سخن به میان آورد.
 
* دزفول؛ انتخاباتی سخت و نفس‌گیر
شهرستان دزفول مانند شوشتر دارای ۱۸ کاندیدای کسب کرسی نمایندگی انتخابات مجلس است که از میان آن‌ها می‌توان به علی جودی فر، جهانگیر پورهنگ، عبدالحمید خاکسارمدنی، عبدالحسین خادم الحسینی (شاه حسینی)، سید حسن رجبی، داریوش اقتداری، عباس پاپی‌زاده پالنگان، حمیدرضا صحرایی‌نژاد، علیرضا زبرجد، تورج بختیاری‌پور، امیرفلاطون‌نژاد، محمد علی قاسمی، سید احمد آوائی، محمد رضا شافعی نیا، احمد عبدالهی‌پور، فرزاد زلقی، علیرضا ستایش مهر و احمد مجدی فر را نام برد.
در این بین نمی‌توان برای فرد خاصی عنوان کرد که در این شهرستان رقیب سید احمد آوایی است زیرا کارنامه‌کاری وی بسیار درخشان و توانمندی بسیار زیادی داشته است.
اخبار رسیده حکایت از آن دارد که حاج رحیم الهایی سحر مدیر مسؤل هفته‌نامه رضوان خوزستان هم به جمع کاندیداهای نهمین دورهٔ انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ دشت آزادگان و هویزه پیوسته است.

* زادگاه نفت؛ چشم انتظار نماینده دلسوز
و اما زادگاه نفت در خاورمیانه شاهد ثبت نام ۱۹ کاندیدا بوده که در واقع از مسجدسلیمان، هفتکل و لالی یک نفر به نمایندگی به مجلس راه خواهد یافت. امیدوار رضایی می‌رقائد، نماینده مردم مسجد سلیمان، هفتکل و لالی در مجلس که چهارمین دوره حضور خود در مجلس شورای اسلامی را تجربه می‌کند برای دوره نهم نیز بار دیگر با یک شگرد انتخاباتی تکراری پای به عرصه انتخابات گذاشته است و از تهران کاندیدا شده است.
رضایی علاوه بر نمایندگی مجلس به اشتغال در حوزه پزشکی و درمان مشغول است و در بیمارستان لقمان تهران به طبابت می‌پردازد و عضو چندین و چند تشکل پزشکی، علمی و سیاسی است.
وی به خبرنگاران گفته است که به صورت مستقل تصمیم گیری می‌کند اما طبعا در لیست جبهه ایستادگی قرار دارد.
ظاهرا این پزشک سیاست‌مدار برای انتخابات مجلس نهم هم قصد دارد با همین ترفند به صحنه بیاید.
وی در ایام ثبت‌نام کاندیداتوری مجلس نهم از حوزه انتخابیه تهران ثبت‌نام نمود ولی احتمالا نیم نگاهی هم به قانون انتخابات دارد که اجازه تغییر حوزه انتخابیه را تا ۱۵ روز قبل از انتخابات به کاندیدا‌ها داده است.
هرچه هست رضایی با همین ترفند انتخاباتی خود و یا اطرافیانش دوبار نتیجه گرفته و ظاهرا برای سومین بار همین سناریو در زادگاه نفت ایران تکرار خواهد شد.
رضایی در خصوص علت انصرافش از داوطلبی از حوزه مسجد سلیمان گفته است: چهار دوره به نمایندگی از مردم مسجد سلیمان حضور داشتم اما امروز نیروهای جدیدی در این شهر حضور دارند و بنده هم می‌خواهم فرصت حضور در مجلس را به آن‌ها بدهم لذا تصمیم گرفتم به نمایندگی از مردم تهران در مجلس حضور یابم.
علاوه بر رضایی، رضا بهمنش راکی، صفی‌الله هزاریان، مصطفی سومالی، مالک خدادادی آرپناه، بیژن نوع پرست، پژمان مولایی، محمد علی نصیر‌پور، حسین ظاهری عبده وند، غلامحسین بابادی، فرامرز رضایی، خسرو شاهوند، جمشید رضایی می‌رقائد، صولت احمدی، عبد الله نظرپور، مسعود ورناصری قند علی، مرادعلی ورناصری قند علی، پرستو پارسانیا، غلامرضا زراسوند کاندیداتوری خود را برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی با ثبت‌نام اعلام کرده‌اند.

* ایذه؛ شهر کاندیداهای فامیلی
علیرضا دهقان نماینده کنونی ایذه و باغملک و مجری سابق برنامه‌های ورزشی، دیگر قصد شرکت در انتخابات در حوزه انتخابیه ایذه و باغملک را ندارد، اما اخبار دقیقی از داوطلبان این شهر کوهستانی و دیدنی خوزستان در دست نیست، شیرمردی، سید فرج‌الله موسوی، سید عباس موسوی، عیسی قلی احمدی نیا، یاور شاه ولی، مراد علی سعیدی‌پور، شاپور نظر‌پور، هدایت سلحشور، یوسف محمودی، مهدی محمودی، عابدین طباطبایی، سید جمال‌الدین طباطبایی، تاج‌الدین طباطبایی، از جمله کاندیداهای این منطقه را تشکیل می‌دهند.
دیگر کاندیداهای این شهر خواجوی، کاووسی، اورک، درویش‌پور، نجاتی‌پور، اسکندری، مهدی و هوشنگ احمدی هستند.

* شوش؛ رکوددار یک نماینده در ۵ دوره
و اما شوش، شهر دانیال نبی (ع) و آثار تاریخی و باستانی چغازنبیل، کاخ آپادانا، باغ موزه، زیگورات و... با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و دارابودن ۵ شهر و بیش از ۲۲۰ روستا صاحب یک کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است و هشت نفر برای نمایندگی مجلس ثبت‌نام کرده‌اند که همگی آن‌ها مرد هستند، پنج نفر از این داوطلبان دارای مدرک کار‌شناسی ارشد، دو نفر پزشک و یک نفر مدرک کار‌شناسی دارد، ضمن اینکه سه داوطلب دارای سابقه نامزدی در دور ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی هستند.
با انتخاباتی شدن فضای سیاسی شوش اظهار نظرهای آشکار و پنهان چهره‌های سیاسی و اجتماعی شهرستان حکایت از حمایت بخش عظیمی از شخصیت‌های شوش از دکتر سید راضی نوری دارد بدین ترتیب، سید راضی رقیبی برای جاسم ساعدی نماینده کنونی شوش به شمار می‌رود.
ساعدی رکورددار نمایندگی مجلس از یک شهر است، وی نماینده دوره‌های چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم مردم شوش در مجلس شورای اسلامی بوده و تاکنون در کمیسیون‌های مختلف مجلس عضویت داشته است.
تعداد داوطلبان نمایندگی (فارغ از صلاحیت نهایی آنان توسط هیئت‌های اجرایی و نظارت) در حوزه‌های انتخابیه استان خوزستان نشان می‌دهد که داوطلبان نمایندگی در آبادان (۱۵داوطلب) و شادگان (پنج نفر) کار بسیار سختی برای حضور در مجلس پیش رو ندارند ولی حوزه انتخابیه باغملک و ایذه با ۳۸داوطلب، رقابت سنگین و فشرده‌ای پیش رو خواهند داشت.
از بین ۱۸ نمایندگان فعلی خوزستان در مجلس، سه تن از آنان از استان داوطلب نشده‌اند که عبارتند از امیدوار رضایی و دهقان نمایندگان مسجد سلیمان، ایذه و باغملک که از تهران کاندیدا شده‌اند، موحد نماینده بهبهان هم از دهدشت استان چهار محال و بختیاری داوطلب نمایندگی شده است. موحد در دوره‌های قبل هم از این منطقه به مجلس راه یافته بود.
انتخابات تجلی مشارکت سیاسی ملت ایران است و برگزاری انتخابات پر شور با مشارکت حداکثری مردم ضامن منافع ملی کشور و نظام است، لازمه حضور و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات،‌‌ همان باور و اعتماد عمومی نشئت گرفته از عقلانیت، شفافیت و صداقت حاکمیت و مسئولان است.

شاید امروز نوبت و فرصتی برای مسئولان کشور باشد تا با اتخاذ تصمیمات عقلانی و داشتن صداقت با مردم، هم اندکی از اعتماد چندین ساله آن‌ها را پاسخ دهند و هم زمینه را برای داغ شدن تنور انتخابات و حضور و مشارکت حداکثری مردم فراهم سازند.[ سه شنبه چهارم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 18:23 ] [ غلامرضانجفی سولاری ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

انتظاراتی که از نمایندگانمان در مجلس شورای اسلامی داریم بیش از آن است که وضعیت موجودمان را رقم زده است .
خوزستان بزرگ می طلبد تا نمایندگان بزرگی داشته باشد ...
تلاش میکنم تا اقدامات نمایندگان خوزستان را در حد وسع و بدون در نظر گرفتن گرایشات تقدیمتان نمایم .
استدعا دارد حقیر را یاری بفرمایند . ممنونم
امکانات وب
  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ